Lotnisko zostało otwarte 31 października 2020 roku. Lotnisko to budowano 15 lat. To trzy razy dłużej niż zakładały plany. Sześć razy przekładano termin jego otwarcia, a koszty budowy wielokrotnie przekraczały te zakładane. Pierwotne uruchomienie tego lotniska w 2012 roku obchodzone miało być wyjątkowo uroczyście. Przygotowywano imprezy i organizowano już na jego terenie eventy. Niestety z powodu wykrytych błędów projektowych w instalacjach przeciwpożarowych – otwarcie wstrzymano. Jak się potem okazało osoba projektująca nie miała w tym obszarze doświadczenia, a na domiar złego nie była nawet inżynierem. Ponowna weryfikacja planów ujawniła następne setki usterek.
Zakładany budżet budowy lotniska to 2,5 mld euro. Koszty rzeczywiste to ok. 7 mld euro. W trakcie budowy okazało się, że przyrost ruchu lotniczego przewyższa możliwości nowobudowanego lotniska. Stąd pomysł dobudowania Terminala 2. To rodziło kolejne nieprzewidziane wydatki. Przedłużająca się budowa lotniska wymusiła konieczność dalszego funkcjonowania lotniska Tegel, którego zamknięcie planowano w momencie uruchomienia Brandenburgii. Planowego uruchomienia. Podpisane umowy pomiędzy władzami Berlina, a nowymi właścicielami gruntów na których znajdował się Tegel zakładały wypłatę nowym właścicielom dużych odszkodowań, gdyby to przekazanie nie nastąpiło w terminie zgodnym z umową. I nie nastąpiło. Wypłata odszkodowań trwała całymi latami. Brandenburgia nie jest obecnie największym lotniskiem Niemiec. Te największe znajdują się we Frankfurcie i Monachium. Ma takim zostać po wybudowaniu Terminali 3 i 4 oraz modernizacji Terminala 2 i 5. Wówczas osiągnie możliwość obsługi nawet 55 mln pasażerów rocznie. Aktualnie centrum lotniska Berlin Brandenburg to Terminal 1. To budynek w kształcie litery U o 6 kondygnacjach, z których dwie znajdują się po ziemią. Tutaj znajduje się stacja kolejowa Flughafen BER- Terminal 1-2. To sześć torów na trzech peronach do których dojeżdżają pociągi dalekobieżne, regionalne, kolej miejska S Bahn oraz pociągi Airport Express. Docelowo kompleks ten będzie mógł obsługiwać nawet 125 tys pasażerów dziennie. Należy się Państwu krótka historia berlińskich lotnisk, ponieważ wielu z Was je doskonale pamięta i często wspomina lub pyta o nie w rozmowach z nami. Lotnisko Berlin Schonefeld, które działało do listopada 2020 roku było kiedyś jedynym lotniskiem położonym we wschodniej części Berlina. Po uruchomieniu lotniska Berlin Brandenburg zostało przemianowane na Terminal 5 tego lotniska. Jego położenie to południe stolicy Niemiec. Lotnisko Tempelhof leżące w pobliżu centrum stolicy Niemiec funkcjonowało do 2008 roku, a powodem jego zamknięcia była rozbudowa wspomnianego wcześniej lotniska Schonefeld. Berlin miał też lotnisko Tegel, które najczęściej Państwo wspominacie. To lotnisko im. Otto Lilienthala położone bardzo blisko centrum miasta – ok. 8 km. Ostatni lot z tego lotniska odbył się 08.11.2020 i był to lot do Paryża. Tego dnia o godzinie 15 lotnisko to zostało zamknięte po 60 latach działalności. Lotnisko Tegel zostało wyburzone a tereny po nim zostały przeznaczone pod budowę komercyjnych obiektów mieszkalnych. Dokądkolwiek Państwo chcielibyście polecieć. Niezależnie czy będzie to podróż urlopowa czy zawodowy obowiązek. My firma RIDER transport Szczecin dowieziemy Państwa bezpiecznie, komfortowo i punktualnie na lotnisko Brandenburg w Berlinie.
T5 Jest to jeden z dwóch międzynarodowych terminali lotniskowych lotniska Berlin Brandenburg. Lotnisko to oddalone jest od centrum Berlina o 18 km w kierunku południowo wschodnim. Bardzo lubimy indywidualne transfery i przewóz osób na lotnisko Berlin Brandenburg. Obecnie Terminal 1 T1 jest jedynym działającym terminalem lotniskowym na terenie Berlina.
Znajdujący się po drugiej stronie lotniska Terminal 5 – przemianowany z lotniska Schonefeld- jest tymczasowo zamknięty. Odległość ze Szczecina do lotniska Berlin Brandenburg to ok. 185 km ale czas dojazdu bywa bardzo różny. Dlatego przyjmując zlecenie lotniskowego transferu pytamy klienta o jakiekolwiek dane dotyczące lotu i weryfikujemy te informacje na stronie lotniska BER. Dysponując podanym nam adresem początkowym sami bierzemy na siebie organizację wyjazdu. Zawsze zakładamy, że pasażer powinien być na lotnisku dwie godziny przed wylotem i do tego parametru dostosowujemy godzinę wyjazdu uwzględniając porę dnia, dzień tygodnia oraz aktualny stan remontów autostrad 11, 10 i 113 na terenie Niemiec. Permanentnie trwające remonty dróg potrafią czasami wydłużyć dojazd z normalnych 2 godzin do nawet 3 godzin. Budynek samego terminala jest trzypoziomowy, ale odloty i przyloty zajmują dwa pietra naziemne. Poziom górny terminala to odloty, poziom dolny to przyloty. Wjazd na parkingi obu terminali regulowany jest bramkami z czytnikami tablic rejestracyjnych wjeżdżających samochodów. Po ich sczytaniu system zaczyna odliczać bezpłatne 10 min. Jeżeli dojazd pod bramki wyjazdowe terminali nastąpi w ciągu tych 10 min- bramki otwierają się automatycznie. Po przekroczeniu tego czasu bramka nie otwiera się, a kierowca musi podejść do biletomatu i opłacić postój ( nie jest tani). Niestety zazwyczaj nie może wycofać samochodu, bo za nim stoją już następni chętni do wyjazdu, którym też biegnie czas do wyjazdu. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia: nerwy, trąbienie na siebie itd. Nie jest to system doskonały. Ale cóż. I z tym sobie radzimy.
Odbierając naszego klienta z lotniska nigdy nie czekamy na niego na parkingu prze samym terminalem. Powód jest oczywisty. Czasami pasażer wychodzi z terminala po 90 min od wylądowania samolotu. Dlaczego? Bo tyle czasami trwa odbiór bagażu gdy lądują trzy samoloty jednocześnie, lub klient w ogóle nie odbierze bagażu bo…zaginął. I tak też się zdarza. A procedura zgłoszenia zaginięcia, podawania danych itd. Po prostu trwa. Ale my na pewno tego pasażera nie zostawimy na lotnisku. Zaraz po przyjeździe na teren lotniska Berlin Brandenburg wysyłamy klientowi smsa z informacją, że nasz samochód z kierowcą jest już na terenie lotniska i prosi o kontakt, gdy pasażer z bagażami będzie wychodził z terminala. Nawet wiemy jakim wyjściem będzie wychodził, bo korzystając z aplikacji lotniska Berlin Brandenburg to widzimy. I nawet jeżeli wyjdzie 1,5 godziny po wylądowaniu- my nadal na klienta czekamy. W ciągu 2 minut podjeżdżamy po naszego klienta by rozpocząć właściwą część transferu Berlin lotnisko Brandenburg- Szczecin.
Zapraszamy do kontaktu tel. 733007340 lub 733007350
RIDER-transport międzynarodowy i przewóz osób Artur i Patryk Masojć s. c. 70-786 Szczecin ul. Kosynierów 14
NIP 955 254 16 84, REGON 386236752
Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Drogowym Transporcie Osób na terenie Unii Europejskiej wydany przez Instytut Transportu Samochodowego nr 00095/TO/20
Artur Masojć mobile phone +48 733 007 340,
Patryk Masojć mobile phone +48 733 007 350